Аурубис България АД.
Основната дейност на Аурубис България е преработването на медни концентрати за производство на медни аноди и катоди, както и вторични продукти като сярна киселина, фаялит и шлам. Състои се от четири основни производствени единици: металургия, рафинерия за катодна мед, производство на сярна киселина и обогатителна фабрика.
Към момента в компанията работят 800 служители. През последните 10 години за модернизация на производството и екологично ефективни подобрения са инвестирани над 500 млн. евро.
През 2011 г. производството на Аурубис България възлиза на 308 000 тона анодна мед, 226 000 тона катодна мед и 1 милиона тона сярна киселина.
> Аурубис България АД. Местоположение.
Заводът на Аурубис България се намира на 80 км от столицата София, в близост до гр. Пирдоп и гр. Златица в района на Средногорието между Стара планина и Средна гора
> Аурубис България АД. Продукти, суровини, производство:
Продуктите на Аурубис България намират широко приложение за производството на медни изделия и в отрасли като електротехника, електроника, химическа индустрия, строителство и автомобилостроене. Производството в завода до гр. Пирдоп обхваща следните основни звена: металургия, рафинерия, производство на сярна киселина и обогатителна фабрика. Основната дейност на компанията е преработването на медни концентрати, производството на медни аноди и медни катоди, както и вторични продукти като сярна киселина и фаялит.
-- Мед (Cu) Хората са се научили да ползват метала „мед” преди повече от 10 000 години още по времето на Каменната епоха, под формата на бронзови сплави на мед и калай. Латинското наименование на елемента е Cyprium и произхожда от името на остров Кипър, където римляните добивали мед от богати рудници и наричали метала „aes cyprium“, което означава „метал от Кипър”.
Медта е метал, който може да бъде рециклиран безброй пъти без това да навреди на качеството му. Рециклирането му пести не само ресурси, но също така помага да се пести и енергия, необходима за добив и преработка на рудата. Благодарение на отличната си електропроводимост, медта е идеална за приложение в електротехниката, електрониката и телекомуникациите. Разширяването на мрежата на нашия офис, увеличаващата се необходимост от телекомуникации в нашите домове, както и високите стандарти на сигурност и комфорт в дизайна на днешните автомобили, гарантират, че потребността от мед ще се увеличава непрекъснато. Около 25 кг. мед средно се използват в производството на днешните автомобили. Нашият модерен начин на живот не би бил възможен без мед. Медта, също така, има своето приложение и в архитектурата и строителната индустрия - освен електрическите проводници, масово се използват медни тръби във водоснабдителните и отоплителните системи в домовете ни. Често медта се използва и за изграждането на покриви и облицовки поради добрата си устойчивост на корозия и последно, но не и по значение, поради запомнящ се външен вид.
-- Суровини --- Меден концентрат - Основната суровина на Аурубис България са медните концентрати, произведени от минната индустрия. Ние преработваме повече от 1.1 млн. тона меден концентрат с произход от Северна и Южна Америка, Черноморския регион и България. Медни концентрати се доставят с кораби на Пристанище Бургас и се превозват с железопътен транспорт до производствената база на компанията в Пирдоп.
Аурубис България осъществява измерване и опрабване на медните концентрати на пристанище Бургас. Качеството на постъпващите суровини се контролира от акрединираната лаборатория на компанията.
--- Рециклиране Аурубис България е най-големият преработвател на вторични суровини на мед в Югоизточна Европа. Ние рециклираме NO1 медни отпадъци (Berry), NO2 медни скрап (Birch/Cliff), бронз и гранулирани мед, според класификацията на Institute of Scrap Recycling Industries. Медният скрап се преработва до чисти медни катоди (LME) клас А на три фази на рафиниране.
Аурубис непрекъснато инвестира в съоръжения за преработване, за да осигури най-модерния стандарт за рециклиране по зелен и устойчив път.
-- Основни производствени звена
--- Металургично производство Състои се от четири основни участъка:
Шихтов и сушилен участък - постъпват и се шихтоват медните концентрати (Cu~20%). Шихтата се суши в две парни сушилни пещи с цел намаляване на влагата.
Топилен участък - извършва се топенето на шихтата в пещ за топене в летящо състояние (флаш-пещ) с цел частично окисляване и разтопяване на шихтата. В следствие на протичането на химични реакции, се образуват щейн (Cu~65%) и шлака. Технологичните газове от топилна пещ преминават през котел-утилизатор с цел използване на топлинната енергия.
Конверторен участък - щейнът от топилна пещ се транспортира до конвертори. От процесът на конвертиране се получава черна мед с концентрация 98÷99% и шлака. Шлаката, получена от конверторите и от топилна пещ се, транспортира до „Обогатителна фабрика”. Серните газовете от топилна пещ и конверторите се отвеждат към производство «Сярна киселина». Неориентираните газове, които излизат при завъртане на конверторите, се пречистват през вторична газоочистваща система.
Аноден участък – тук черната мед се рафинира в две анодни пещи, с цел повишаване чистотата на медта над 99.5%. Отливат се аноди спрямо спецификациите на вътрешните и външните клиенти.
--- Рафинерия В рафинерията постъпват около 2/3 от анодите, произведени в металургично производство. Чрез електролизен процес от тях се произвежда катодна мед с чистота 99,99%.
Рафинерията функционира по последна технология в тази област ISA 2000 (Австралия) с напълно автоматизирана техника от Outotec (Финландия) и кранова система Kuenz (Австрия).
Разположението на машините в рафинерията е в посока юг-север, като анодите влизат от юг, а катодите излизат от север, където се подреждат на площадката за складиране и експедиция. Управлението и контролът на процеса се осъществава посредством автоматизирана система за управление “DCS 7”, проектирана и внедрена от компанията “SIEMENS”.
Проектът за изграждане на новата рафинерия през 2008 г. е на стойност 82 млн. евро и е обявен за най-голямата индустриална инвестиция в страната за съответния период.
--- Производство на сярна киселина Преработката на серните технологични газове, отделящи се при пирометалургичната преработка на медните концентрати в топилна пещ и конверторите в металургичното производство, се реализира в производство „Сярна киселина”. Работи се с две системи за производство на сярна киселина, а управлението се осъществява чрез автоматизирана система. Сярната киселина е предназначена както за външни клиенти, така и за вътрешни нужди. В специално изградена пречиствателна станция постъпват отпадните води от всички производства, очистват се от тежки метали и се неутрализират, преди да бъдат безопасно заустени в естествени водоизточници.
--- Обогатителна фабрика Шлаките от топилна пещ и конверторите, получени вследствие на металургичния процес, се преработват в обогатителна фабрика с цел извличане на остатъчната мед.
Технологичният процес се контролира и управлява чрез автоматизирана система. Използва се флотационен метод на обогатяване, при който се получават два продукта:
» меден концентрат, който се връща обратно в металургично производство;
» фаялит (железен пясък), част от който се депонира в хвостохранилище, изградено по последни европейски стандарти.
-- Продукти
--- Катоди Медни катоди – мед с чистота 99,99% се извлича под формата на катод, по време на процеса на електролиза на нерафинирана мед. Медните катоди са основна суровина за преработващата индустрия.
--- Сярна киселина Сярната киселина е най-необходимото и многостранно използвано химично вещество в световен мащаб. Тя се използва в почти всички сектори на промишлеността. Типични области на приложение са производството на торове, пигменти, както и в извличането на метални руди. В допълнение, сярна киселина се използва широко в химическата индустрия, при производството на влакна, флуороводородна киселина, сушенето на хлор и много други. Източниците на суровини за производство на по-голямата част класове сярна киселина, са сяра или серен двуокис (SO2). В производството на Аурубис България се оползотворяват технологичните газове, отделяни при пирометалургичните процеси за добиване на мед.
Въпреки че сярната киселина, произвеждана от Аурубис България, е сред най-качествените на този пазар, компанията инвестира допълнително в началните етапи на пречистване, с цел допълнително повишаване качеството на продукта.
Аурубис България произвежда два вида H2SO4 - техническа и акумулаторна.
--- Фаялит (железен пясък) Фаялит (железен пясък) Поради технологията на металургичния процес, шлаките от флаш пещта и от конверторите съдържат остатъчна мед, която се извлича в Обогатителна фабрика чрез смилане и флотация. Получават се два продукта: флотационен меден концентрат и флотационен продукт, наречен фаялит или железен пясък.
Фаялитът е прахообразен материал с високо съдържание на желязо и силициев двуокис под формата на минерали, основните от които са: фаялит, магнетит, кварц и т.н. Плътността на материала е около 3.6 г/куб.см.
Част от фаялита се използва в циментовата индустрия като добавка, съдържаща желязо. Може да бъде използван и в други области на строителството, както и като изходна суровина за добиване на желязо.
> Аурубис България АД. История.
Медодобивният завод е изграден в близост до гр. Пирдоп в периода 1955–1958 г., като по това време се състои от следните производствени единици: металургично производство, рафинерия, производство на сярна киселина и цех за производство на благородни и редки метали. На 21 ноември 1958 г. е отлято първото количество анодна мед, а на 6 декември същата година е официалното откриване на завода.
През месец септември 1997 г., международната компания Юнион Миниер с централа в Брюксел, Белгия подписва приватизационен договор с българското правителство и така придобива завода. През месец април 2005 г. медното производство на групата Юмикор се обособява в самостоятелна компания – Кумерио, и акциите и са регистрирани на фондовата борса в Брюксел.
През април 2008 г. групата Кумерио е придобита от Норддойче Афинери (NA) след одобрение на Европейската комисия в началото на годината. Новата компания се превръща в най-големия производител на мед в Европа, както и най-големият световен лидер в преработката на мед.
> Аурубис Груп
Аурубис е водеща интегрирана група за производство на мед и най-големият преработвател на мед в света. Групата произвежда 1 млн. тона медни катоди всяка година и различни медни продукти от тях. Аурубис има 6 300 служители, заводи в Европа и в САЩ и широка мрежа за обслужване и продажби на медни продукти в Европа, Азия и Северна Америка.
Благодарение на широката и гама услуги, се нарежда сред световните лидери в този сектор. Основното производство е медни катоди от медни концентрати, меден скрап и рециклирани медни суровини. Те се произвеждат от Групата под формата на медна тел, предварително валцовани ленти и полуготови медни продукти, както и медни пръти и профили от мед и медни сплави. Благородни метали и редица други продукти като сярна киселина и железни силикати, са част от продуктовата гама на компанията.
Клиентите на Аурубис са компании от областта на медопреработването, електроинженерството, електрониката и химическата индустрия, а също и доставчици от сферата на строителството и автомобилостроенето.
Аурубис има за свой приоритет разрастването и увеличаването на корпоративната стойност. В центъра на стратегията е да укрепване бизнеса посредством предоставените възможности за растеж, отговорното отношение към хората, оползотворяването на ресурсите и околната среда.
Дяловете на Аурубис са част от Prime Standard Segment на германската борса и са листвани в MDAX, Европейския Stoxx 600, както и Global Challenges Index (GCX).
> Аурубис България АД. Опазване на околната среда. Поради естеството на материалите, чрез които се осъществява процеса на металургично производство, неизбежно е влиянието, което се оказва върху околната среда. Извършва се непрекъсната оптимизация на този процес, за да се намали въздействието върху околната среда, като това е основен приоритет на Аурубис България.
От приватизацията на предприятието през 1997 г. до сега за модернизиране са вложени близо ? 500 млн., като ? 100 млн. от тях са използвани за изпълнение на мерките, предприети за подобряване на представянето на компанията по отношение на околната среда. Важна инвестиция е осъществена между 2006 и 2008 г. за изграждането на газоочистваща система на стойност от ? 12.5 млн.
През м. юни 2011 г. стартира новата инвестиционна програма на компанията „Аурубис България 2014”, която предвижда инвестиции на стойност ? 44.6 млн., от които над ? 25 млн. ще бъдат вложени за преки екологични мерки.
> Аурубис България АД. Отличия.
През годините Аурубис България е отличена с множество корпоративни награди. Сред тях са „Инвеститор на годината” (2007 г.), „Най-добър корпоративен инвеститор” (2008 г.), „Корпоративен дарител на годината” (2011 г.), "Най-зелено индустриално предприятие" (2011 г.) и др.
* Аурубис България АД. Контакти. -- Централен офис България Област София Гр. Пирдоп Индустриална Зона Тел. 0728/ 6 23 03 0728/ 6 26 36
** Аурубис България АД, Aurubis Bulgaria, Аурубис Груп, Aurubis Group, производство, производители на медни концентрати за производство на медни аноди и катоди, вторични продукти като сярна киселина, фаялит и шлам, медодобивен комбинат.
|